gecesizler.

—Helena, where is life?
—I just can’t tell, it’s some where around here… but as it is already dark and blurry all around this place, I just can’t tell…
—Helena, will these wounds recover?
—I don’t doubt that but you should get your sleep first…

It was all that easy for me to discover what really was hidden beneath those layers of life: just go and ask Helena. Get straightforward answers from her. Go to bed. Forget those answers as you sleep. The next thing I know, it was always the morning that followed my night. Was it the same for you? But I doubt that it is the same way for everyone in this world. At least… for Helena… things were different. Time as a matter of fact never did touch her skin once. As the ones got old and as things changed, Helena just remained. Intact. She was unbelievably alive within me. I ain’t no dreamer, nor do I have some ghost haunting me at nights. Helena is just there. Giving straightforward answers. Telling me to go to bed.

—And Helena?
—Yes…
—Will you go away?
—I will remain my child.

3 makbule:

  1. Brandon dedi ki...

    ya sınır koymak hiç de hoş görünmüyor, ama herkesin en iyi bildiği dil olması açısından ben türkçe yazılmasında ısrar ediyorum biraz. okunaklık ve üretkenlik de artar bence. sonuçta okunaklık bozulmasa bile bir yerden sonra farklı dillerde üretim yapmak oldukça zor, birilerinin farklı diller kullanmasıysa bunu zorunlulaştırabilir. bu açıdan ben türkçe yazılmasını öneriyorum. bununla birlikte orjinal alıntılar, göndermeler elbette olacaktır. diğerleri de fikirlerini belirtirlerse sanırım ne yapacağımıza karar verebiliriz.  

  2. tuhaffiye dedi ki...

    türkçe isteriz ingilizce böyle çok komik oluyo. hadi kendi aramızda kavga edip ünlü olalım. magazin programlarında boy gösterelim ama türkçe yazalım.  

  3. casdechute dedi ki...

    okey tatlılar. konuşulsun böyle şeyler. ne yazıp yazmayacağımızı bilelim.  


 

Bugün Konuşanlar | Kollektif Beyin Boşaltma Saçmalama Saçmalatma Çarpma Çarpılma Çarpılama Alanı | 2007-2009 | Tüm Hakları Çamaşır Dolabının Çorap Çekmecesinde Saklıdır