Made in China


Made in China, originally uploaded by El Ramon.

Açıkçası bu şahane ödev konusu için bir şeyler hazırlama sürecinde bir hayli zorlandım, çünkü çin malı bir sürü ürün fotoğrafı bulabilmiş olsam da, doğru düzgün paketlenmiş, efendim paketinin üstünde görünür biçimde made in china yazan bir ürün bulamadım-daha doğrusu aramaya inanmadım. Dahası mevzubahis paketin incelemeye değer/ilginç bir tasarıma sahip olması da gerekiyor anladığım kadarıyla. En azından ödevden bir identity politics saçmalatmamız gerektiği hissi alıyorum. Bu noktada risk nedir konulu kompozisyon sınavında risk budur yazan öğrenci misali, Çin'de üretilmiş malların çok büyük bir kısmı fasondur ve paket tasarımları ana firma tarafından yapılmaktadır, diyesim geliyor. Çin'de üretilmiş olup, Çin-malı kimliği ile dünyaya pazarlanan ne var diye düşünüyor ve bulabilemiyorum. Bir zamanlar kürdanlar vardı yanılmıyorsam. Japon da olabilirler; o fotoğraf çocukluğumdan kalma ve o zamanlar Uzakdoğu'nun hiçbir öğesini ayırt edecek durumda değildim.

İşin asıl tuhaf kısmı aslında bu kadar nasyonel duygulara sahip, bu kadar tutucu bir ülkeden yola koyulup evimizin her köşesine giren bir sürü ıncık cıncığı ayrıştırıp da fotoğraflayamamam. Daha doğrusu artık ayrıştırılabilir hallerinin kalmayışı. Gündelik hayat içinde yerlerini kemikleştirip bütün milli değerlerinden arınmaları. Fason olmayanlar için konuşuyorum. 1milyoncu dediğimiz yerlerin evimize soktuğu malların ya paketleri yoktu, ya da yok sayılacak kadar görünmezdiler.

Peki buradan Çin'in seri üretim çılgınlığı ile böylesi bir (kötü) şöhrete sahip olup da tasarım/pazarlama ekseninde kendini görünmez kılmasındaki ironiye mi laf etmeliyiz? Ya da büyük patronlar ahtapot kollarını hissettirmemek için bu yola mı başvurdular? Or is it just me? Bu konudaki beceriksizlik bana mahsus olabilir elbette.

Ve son olarak: http://contexts.org/socimages/2008/12/28/burtynsky-factory-work-in-china/

2 makbule:

 1. casdechute dedi ki...

  acikcasi ben de urun arayisina girdim oncelikle altinin cizilmesi gereken nokta cin urunu ambalajlarin dusuk kalitede ve de olabildigince basit olmasidir bence. Elime gecirdigim butun noodle paketleri ya da cesitli krakerler garip ebidik gubidik seyleri ulkelerine ayirdiktan sonra cine ait olanlarin kirmizi bir fon ustunde yarisi anlasilmaz yazilardan ve de urunu sembolize eden basitlestirilmis bir sekilden ileri gecmeyen bir ambalaya sahip olduklarini gordum. O yuzden ben pas verdim odevi, materyal yok analiz kapasitesi yok bende o kadar ileri gidemedim o yuzden

  ama fantezi olarak odev kavramina bir adim daha atildigina inaniyor

  hayal gucunuzun cigliklarinin ruhumda guzel yankilar ve de guzel arayislar dogurduguna inaniyorum sayin mika

  Didi te quiero!  

 2. Mika dedi ki...

  Yıl geçtikten sonra baktığım için şimdi fark ediyorum "aa evet ödev vardı" diye.


  Brandon ve Casdechute'yi en birinciler olarak ilan etmiş bulunmaktayım.

  Bu en birinciliğin sağladığı avantjlar şunlardır


  1) 11:00-04:00 arasında sınırsız haraslama hakkı (kablolu iletişim, radyo sinyalleri, telepitik)

  2) Ayda 1 defalık "Safe Haven" (evini 12 saatliğine bana ver, gerisine karışma) imkanı


  3) haftada 3 kereye mahsus olmak üzere akşam yemeği saatinin evvelinde eve gelip kapıya yemek bırakma zorunluluğu

  4) "Ya sende şu film vardı, yanına da 3 beş bişey koyup bi DVD'ye bassana" komut satırı

  iyi günlerde kullanınız  


 

Bugün Konuşanlar | Kollektif Beyin Boşaltma Saçmalama Saçmalatma Çarpma Çarpılma Çarpılama Alanı | 2007-2009 | Tüm Hakları Çamaşır Dolabının Çorap Çekmecesinde Saklıdır