1-Konsept hırsızlığı nedir? Cevabınızı bilinen örneklerle süsleyip püsleyin.Puantaj: 17

Konsept hırsızlığı Türklerin ve Balkanların çok sık yaptığı bir hırsızlık türüdür. Öncelikle Avrupa ya da Amerika çıkışlı (niye dünyanın geri kalanından işler seçilmez bilmem) konseptler itinayla izlenir, takdir edilir. Ardından "Ağbi biz neden aynısından şeyetmiyoruz, nerden anlicak bizimkiler" denmek suretiyle başarısız bir röprodüksiyonu yapılır. Ardından sıcak sıcak piyasaya sunulur ve hatta tutar. Bunun en makattan kan alan örneklerini, kendini dilimize de yerleştiren sitcomlarda, kimi radyo djlerinin (bknz. bay j) programlarında, orjinalinden çok daha ateşli, seviyesiz ve olay olan tv yarışmalarında görebiliriz. Ülkemizin kanayan yarasıdır kısacası. Yerli malı yurdun malı düsturunu benimsemiyorum, eminim Türkler kendi konseptlerini yaratsalardı sonuç daha feci olurdu. Gerçi yurt topraklarından dışarı çıktığımızda konsept hırsızlığının faydalarını da görmek mümkün. Sonuçta bir düşünceyi ardıl olan bir kimse ya da bir grup daha iyi işleyebilir. Bunu pek çok müzik grubunun albümlerinde görebiliriz. Bknz. Odyssey. Bu soruya daha fazla vakit ayırmamalıyım sanırım, neyse.

2-Mağdur/suçlu durumdaki her politikacı şahsın basın toplantısında halkın huzuruna kravatsız çıkması ve böylelikle "ben de zaman zaman sizlerden biri olabilirim" mesajı vermesi (bkz: bugün melih gökçek yaptı, yüce divana sevkedildiği dönemde de mesut yılmaz yapardı) sizce bir tür konsept hırsızlığı mıdır? Öyleyse neden? Değilse niçin? (Sorma neden)Puantiye: 38

Konsept hırsızlığı olarak kabul edilebilir mi emin değilim, ancak her ne kadar onlar zaten "halktan" olsalar da aslında halktan pek hazzetmedikleri ve onu temsil etmekte ziyadesiyle başarısız oldukları için halktan ayrı bir grup olarak görmekteyim ben politikacıları. Ve bu tarz şovları gerçekten samimiyetsiz bulduğumu itiraf etmeliyim. Küçük esnafın anasını belledikten sonra bakkal Hamdi Amca gibi giyinerek bana verdiğin sakızları gülümseyerek alacağımı mı sanıyorsun, diyesim geliyor kendilerine. Ama aslında evet, konsept hırsızlığıdır be. Evet evet. İmaj ne kadar hedef kitleninkine yaklaştırılırsa (ki bu yaklaştırma bir örnek olmakla mümkün) mesajın kabulu o kadar kolay olur. Ovş, yine saçmaladım uzunundan.

3-Teoman nedir? Ne olmuştur? Ne olmaktadır? Ne olmaya doğru gitmektedir?Puanlarını Aldırdım Kalbimin: 22

Teoman kolpadır. Kolpa oluşuyla bir konsept hırsızı oluşu paraleldir. Hatta konsepti geçtim direkt hırsızdır. Hep öyleydi hep öyle olacak. Ama 10 yıl öncesinden farklı olarak kimse ona inanmayacak ve hiçbir genç kızı kandırıp yatamamaktan ölecek.

4-Bu sınav konsept hırsızlığına örnek teşkil eder mi? Ederse nasıl eder? Etmezse çocuğum sen yalaka mısın?Puantifikasyon: (Duruma göre +23 ya da -77)

Niye etsin? Bunu başka bir sitede yayınlasaydın olurdu belki (:P), ama zaten içinde bulunduğun sitede bu tarz sınavlar talep edildiği için konsepte uymuş oluyorsun, konsepti çormuş değil. Sevgiler, devamını da bekleriz ayrıca.

1 makbule:

  1. Kaan Ilgaz dedi ki...

    Teoman'ın şu andan öteye "hiçbir genç kızı kandırıp yatamamaktan ölecek" ölecek olması şeklindeki fütüristik çıkarımınızla genel konsepti özümsediğinizinin ayırdına varıyor ve sizi İzmir Marşı'yla yerinize uğurluyoruz. Otur çocuğum, yüz!

    (Oturarak nasıl yüzeceksen artık?? Onu da Beden Eğitimi hocana sor. Kendisi şu an camide.)  


 

Bugün Konuşanlar | Kollektif Beyin Boşaltma Saçmalama Saçmalatma Çarpma Çarpılma Çarpılama Alanı | 2007-2009 | Tüm Hakları Çamaşır Dolabının Çorap Çekmecesinde Saklıdır