emre Baydın

Yaratıcılık sıfır bir kere!
Bütün külliyat şu minval üzerine seyrediyor:
Kızın biri emre'yi terketmiş, giderken de "Adam mısın ulan sen?" diye bir soru sormuş. (Kız bu soruyla hepimiz hayatını kararttı ama muhtemelen bunun farkında bile değil, bir yerlerde şişiniyordur şimdi. Yeni sevgilisine, "Bak emre bu şarkıları bana yazdı" demese bari, bi emre baydın vakasına daha hazır değil toplum.) Dinlerken dikkat kesilmenize bile gerek yok, bu konuya ilişkin sözler gelip sizi buluyor zaten; en az 3 şarkıda bu temayı doğrudan kullanan sözler mevcut.

Sonra dili de çok beter. Bir formül tutmuş ya, hepiniz kullanın anasını satayım: Teomanvari benzetmeler nasıl olsa tüm liseli genç kızlar arasında yankı buluyor. (Ama orijin ne oldu? En son, istasyon insanlarında kasıldı kaldı. Demek ki papaz her zaman pilav yemiyormuş!)
"3 ayaklı sandalye..." (desteğini/dayanağını yitirmiş birey) ya da "yasal acılar..." (muhtemelen yasal ilişki olan evliliğin bitimiyle gelen acı) ve benzerleri... Yapma emre, 2 sene sonra sen bile güleceksin bu sözlere. Bari bizi yakma!

Hayır içerik berbat, bari biçim onu örtse!
Adam, "Donald Duck'ın yeğenleri" familyasından gelen, gayet cılız ve "ekosuz olduğunda kulak tırmalayan" bir ses rengine sahip. E bu ısrar neden? (Adı sanı bilinmeyen, kendi şarkılarını sahnede söylemekten aciz Pinhani'nin, daha ilk albümde tüm pahalı stüdyo müzisyenlerini yanında bulması nedense, bu da ondan aslında! Bir takım plak şirketi açgözlülüğü!)

Bu yazıya ilham veren de bu biçimsel eksiklik aslında.

B E N B U A D A M I N T Ü R K Ç E S İ N D E N H İ Ç B İ R Ş E Y A N L A M I Y O R U M !!!

Kulak kesiliyorum, ama bana mısın demiyor!
Belki bir gün özlersin imiş adı, bok varmış gibi her yerde çalıyor. Nakaratı dinle! Anlıyorsan ellerinden öperim, yemin ediyorum ki ben anlamıyorum. Az önce inadı bıraktım ve yazının bilimsel bir yaklaşımı olması pahasına gidip sözlere baktım.

Önce ben ne anladım:
"Sil gihözünün yıhalnızlıklarınıııı
O'an fısıl dıhıyaharaaahadımııı"

Yemin ediyorum ki anladığım şeyi ancak böyle ifade edebilirim. Oysa doğrusu şuymuş:
"Sil gözünün yalnızlıklarını
O an fısılda duvarlara adımı."

Ya bildiğim tek bir şey var: Müzik dedikleri şey kesinlikle bu değil. Çok mustarip isen kuyruk acılarından, bir bara git canım kardeşim. Biranı mı içersin, yoksa "yasal acılarından sessiz harfler mi seçersin" o seni ilgilendirir. Ama bir toplumda yaşamanın belli başlı kuralları var, başkalarını rahatsız etmemek gerek. Rica ediyorum.

Bunları komiklik olsun diye yazmıyorum, anlam veremediğim şeyler beni delirtiyor, bu yüzden yazıyorum. Öyle ya, kötü şarkı sözüne ihtiyacımız yok, çok şükür ki Aysel Gürel hala hayatta. E kötü vokale de ihtiyacımız yok, Ferdi Tayfur olsun, Ajdar olsun, Hülya Avşar olsun hala aktif olarak sanat icra ediyorlar. E ne ki bu şimdi? "Çok rahatsızsan dinleme kardeşim" biçimli "Ya sev ya terket" tepkilerine cevabım: "Her yerde çalıyor yahu, kurtulmak ne mümkün?!?"
Sonra, "İyi olmasa her yerde çalar mı?" diyenlere de bir cevabım var: "Popülizm kimseye fayda sağlamaz saçmalamayın! Ayrıca öne sürdüğünüz mantık Ajdar, Müslüm Gürses ve benzeri işkenceleri de rasyonalize ediyor. Kendi ellerinizle canavar yaratmayı bırakın!"

Çözüm önerim şu:

1- Öncelikle meclisin en duyarlı adamını oylarınızla tespit edelim.
2- Adam mısın ulan sen? sorusunun gizli nesnesi olan kızı bulalım. (facebookta kesin vardır. bir yerlerde ilkokul okuduysa bulmamız an meselesi)
3- 1 milyon imza kampanyalarından yapalım bir tane, web adresi de benden olsun!
4- Gerisini anladınız siz!

Lütfen ya, dayanamıyorum!

5 makbule:

 1. pudra dedi ki...

  kim dokunduysa ona git cümlesini sürekli bir yerlerde görmekten sıkıldım.
  hayatındaki envai çeşit saçmalığı bu gibi bir aşk sonrası kelam israfına sıkıştırmaya çalışan arkadaşlardan da sıkıldım ben.
  ve bir de bir gün yolda yürüyordum,bir şarkı duydum kalbim acıdı cümlesinden de sıkıldım
  lütfen siz de bir gün yolda yürürken şarkı duyup kalbi acımayanlardan olun  

 2. Brandon dedi ki...

  ahaha gülmekten geldim yahu. emre baydın'lar ölse bu ülke gelişir dedim kendime, ama müslüm gürses'e laf ettirmem bak o konuda bi anlaşmamız lazım. emre baydın dediğin müslüm gürses ekolünün en sikindirik gölgesi, bunları böyle yapansa müslüm gürses değil küçük iskender-vari içi boş sembolleşelim melankolileşelimcilik. canhıraş çığlıklarını gönlümde hissettim, ama hepimiz birer baydın olup para kırabilir köşeyi dönebiliriz sevgili anılşan. inanıyorum biz ölünce biri bu bilogu bulup kültürel miras kaçakçılığına da soyunabilir. öyleyse potansiyelimizi değerlendirelim, voltıran olalım. ne diyorum ben?  

 3. Nisa dedi ki...

  Aysel Gürel kısmına katılamıyciim fekat, Ünzile'yi yazmış olması yeter der, geçerim. Emre Aydın'dan tiksinmesem de yazı tamamiyle hakkını (eline) vermiş kendisinin. Bununla beraber eli yüzü düzgün çocuk e azından, mesela şey vardı -adını unuttum şimdi; iki kişiler uzaylı kıyafeti giyip arabesk söylüyorlar-. İşte o şeyin şarkısını duyduğumda boğazıma yapışıyor birileri sanki. Aman ne bileyim, Emre Aydın'a gelene kadar çok insan dizerim ben ipe. Babaanne tesbihi olur Allah çarpsın. -çarpmasın tabii, ihtiyacı olanları çarpsın-  

 4. outro dedi ki...

  yemre baydın kim bilmiyom ühü  

 5. Adsız dedi ki...

  ses konusunda dediklerin tamamiyle doğru bide o sese en iyi erkek vokal ödülü mü ne verilmiş!! gerçekten iyi olanlara büyük bi haksızlık özelliklede dinleyenlere...ve o sen adammısın diyen kız bunları duyduysa muhtemelen intihar etmiştir.o yüzden arasak da bulamayız bence!  


 

Bugün Konuşanlar | Kollektif Beyin Boşaltma Saçmalama Saçmalatma Çarpma Çarpılma Çarpılama Alanı | 2007-2009 | Tüm Hakları Çamaşır Dolabının Çorap Çekmecesinde Saklıdır